Ministerul Sănătăţii a demarat proiecte, împreună cu producătorii farmaceutici din ţară, pentru producerea în România, începând din 2022, a 6 medicamente a căror discontinuitate a fost frecventă în ultimii ani, potrivit ministrului demisionar al Sănătăţii, Ioana Mihăilă.
Proiectele au fost demarate în urma unui dialog cu producătorii care deţin linii de fabricaţie în România, cărora Ministerul Sănătăţii le-a cerut să identifice soluţii viabile de producţie.
"O parte din producătorii români au prezentat deja planuri concrete de dezvoltare a capacităţii de producţie pentru această categorie de medicamente. Aşadar, am demarat două proiecte pentru producţia a 6 medicamente a căror discontinuitate a fost frecventă în ultimii ani şi pe care pacienţii din România le achiziţionează din afara ţării de cele mai multe ori”, a afirmat Ioana Mihăilă, într-o conferinţă de presă.
Termenele avansate de către producători sunt trimestrul I 2022, pentru autorizare, şi trimestrul II, pentru punerea efectivă pe piaţă a celor şase medicamente.
Ministrul nu a precizat care sunt cele 6 medicamente care ar putea fi produse în România din 2022.