Coronavirusul poate declanşa acelaşi proces inflamator în creier la fel ca bolile Parkinson şi Alzheimer, avertizează oamenii de ştiinţă

Coronavirusul poate declanşa acelaşi proces inflamator în creier la fel ca bolile Parkinson şi Alzheimer, avertizează oamenii de ştiinţă

Virusul SARS-CoV-2 poate activa acelaşi răspuns inflamator la nivelul creierului ca bolile Parkinson şi Alzheimer, inducând un potenţial risc de afecţiuni neurodegenerative în viitor, potrivit unui nou studiu realizat de cercetători australieni.

O echipă de oameni de ştiinţă de la universitatea din Queensland, Australia a studiat efectul coronavirusului asupra celulelor imune ale creierului, 'microglia', care sunt celulele cheie implicate în progresia bolilor cerebrale precum Parkinson şi Alzheimer.

Folosind sânge de la un donator uman, cercetătorii au crescut microglia în laborator şi au infectat celulele cu virusul SARS-CoV-2. Ei au descoperit că celulele „au devenit efectiv 'furioase', activând aceeaşi cale pe care proteinele Parkinson şi Alzheimer o pot activa în boală, inflamazomii”, a declarat marţi Trent Woodruff, coautor şi profesor de farmacologie la universitatea din Queensland, citat de agenţii de presă preluate de Agerpres.

Potrivit studiului publicat, marţi, în revista Molecular Psychiatry din portofoliul Nature, proteina spike a virusului SARS-CoV-2 a fost suficientă pentru a activa şi declanşa inflamazomul, care poate începe un proces cronic şi susţinut de ucidere a neuronilor.

„Dacă cineva este deja predispus la boala Parkinson, a avea Covid-19 ar putea fi ca şi cum s-ar turna mai mult combustibil pe acel 'foc' din creier”, a avertizat Woodruff.
El a declarat că echipa sa este interesată să continue cercet[rile asupra diferitelor variante ale proteinei spike pe microglia, deoarece consideră că unele variante mai noi ar putea avea un răspuns inflamator şi mai puternic.

Examinarea impactului pe termen lung al unei infectări anterioare cu SARS-CoV-2 asupra creierului reprezintă, de asemenea, următoarea ţintă pentru cercetători.

„Suntem interesaţi să infectăm şoareci cu coronavirus, să îi lăsăm să se recupereze şi apoi să monitorizăm animalele pentru simptomele motorii şi cognitive pe măsură ce îmbătrânesc. De asemenea, putem induce boala Parkinson la şoareci pentru a vedea dacă aceştia au un răspuns exacerbat după recuperarea după infecţie", a mai precizat omul de ştiinţă.

viewscnt