VIDEO: Dispozitiv pentru controlul ticurilor în sindromul Tourette

VIDEO: Dispozitiv pentru controlul ticurilor  în sindromul Tourette

Un studiu clinic arată că un dispozitiv care poate fi purtat la încheietura mâinii reduce semnificativ ticurile în sindromul Tourette.

Rezultatele unui studiu clinic cu un nou dispozitiv, care se poate purta la încheietura mâinii, conceput pentru a ajuta la controlul simptomelor sindromului Tourette, au arătat că acesta reduce semnificativ severitatea şi frecvenţa ticurilor.

Prototipul dispozitivului furnizează impulsuri electrice pentru a reduce cantitatea şi severitatea ticurilor experimentate de persoanele cu sindromul Tourette şi a fost testat de 121 de persoane din Marea Britanie.

Rezultatele au fost anunţate în MedRxiv.

Dispozitivul a fost dezvoltat de oamenii de ştiinţă de la universitatea Nottingham şi de compania Neurotherapuetics.

Sindromul Tourette (TS) este o tulburare de dezvoltare neurologică cu debut în copilarie sau la vârsta adolescenţei (8 - 12 ani), care determină apariţia disfuncţiilor motorii manifestate prin ticuri (sunete şi mişcări involuntare) motorii şi verbale repetate, incontrolabile.

Cercetările anterioare efectuate de oamenii de ştiinţă de la facultatea de psihologie şi cea de medicină din Nottingham au folosit mişcări repetitive de stimulare electrică la nivelul nervului median (MNS) de la încheietura mâinii pentru a antrena activitatea electrică ritmică a creierului - cunoscută sub numele de oscilaţii cerebrale - asociată cu suprimarea mişcărilor.

Aceştia au descoperit că MNS ritmică reduce substanţial frecvenţa şi intensitatea ticurilor la persoanele cu sindromul Tourette.

Participanţii la studiu au folosit dispozitivul acasă, în fiecare zi la aceeaşi oră, timp de 15 minute, în decurs de o lună. Un subgrup de persoane a fost, de asemenea, filmat în fiecare zi. În fiecare săptămână, participanţii au oferit feedback cu privire la experienţa lor.

Rezultatele studiului au arătat că persoanele care au beneficiat de stimulare activă au înregistrat o reducere semnificativă a severităţii şi frecvenţei ticurilor lor.

În medie, aceştia au înregistrat o reducere a frecvenţei ticurilor de peste 25% în timp ce au primit stimularea.

După utilizarea dispozitivului timp de 4 săptămâni, persoanele care au primit stimulare activă au înregistrat o reducere a severităţii ticurilor de peste 35%.

În total, 59% dintre persoanele care au primit stimulare activă au înregistrat o reducere a severităţii ticurilor cu cel puţin 25% faţă de momentul iniţial.

Mylo, în vârstă de 13 ani, a fost unul dintre participanţii la acest studiu. Părinţii săi au observat simptome neobişnuite când era copil mic, dar nu a fost diagnosticat decât la 10 ani, după ce ticurile sale au devenit mai evidente.

[ot-video][/ot-video]

„Dispozitivul a fost uşor de utilizat, îl prinzi ca pe un ceas şi apeşi un buton pentru a-l porni. Trebuie să te asiguri că tampoanele sunt aşezate corect, altfel s-ar putea să pişte puţin. Atunci când are loc stimularea, simt o senzaţie ca un fel de tremurat pe încheietura mâinii şi pe antebraţ, nu este dureros, doar puţin diferit", a povestit Mylo experienţa sa cu noul dispozitiv.

„M-a ajutat cu siguranţă în ceea ce priveşte ticurile. Încă mai aveam ticuri, ocazional, când era pornit, dar nevoia de a le face era mult mai mică. Cred că dispozitivul poate ajuta persoanele cu Tourette în diferite moduri. În cazul meu, l-aş folosi dacă aş merge la cinema sau la teatru - locuri în care uneori trebuie să fii liniştit sau nemişcat pentru a nu deranja oamenii" a spus băiatul.

„Sindromul Tourette poate fi foarte obositor uneori, ca atunci când ai un atac de ticuri şi nu poţi lua o pauză - acest dispozitiv ar putea fi de mare ajutor în astfel de situaţii. Cred că diferiţi oameni ar beneficia în moduri diferite - pentru că sindromul Tourette poate varia destul de mult. Nu cred că l-aş folosi toată ziua, ci doar atunci când aş simţi că am nevoie în mod special de el", a explicat Mylo.

„Ne simţim foarte norocoşi că am luat parte la acest studiu", a comentat Alex, mama lui Mylo. „Aş spune, de asemenea, că dispozitivul ar putea să nu fie pentru toată lumea, dacă vă acceptaţi ticurile şi nu vă afectează viaţa, s-ar putea să nu doriţi sau să nu aveţi nevoie de el, dar pentru acele persoane care se luptă cu adevărat cred că va avea un impact semnificativ asupra provocărilor zilnice", a mai spus femeia.

Potrivit profesorulului Stephen Jackson, de la universitatea Nottingham, director ştiinţific la Neurotherapeutics, dispozitivul Neupulse este încă la început de dezvoltare, rezultatele acestui studiu clinic dublu-orb realizat în Marea Britanie fiind însă extrem de încurajatoare.

„Acest dispozitiv are potenţialul de a îmbunătăţi în mod dramatic viaţa celor cu sindromul Tourette, care se confruntă adesea cu dificultăţi în gestionarea ticurilor, prin oferirea unui control sporit asupra ticurilor la cerere", a declarat profesorul.

Dr. Barbara Morera Maiquez, Chief Research Officer la Neurotherapeutics care a gestionat studiul, spune că rezultatele marchează un pas important către un tratament eficient, non-invaziv pentru sindromul Tourette, care poate fi utilizat la domiciliu.

„Acum ne concentrăm pe utilizarea cunoştinţelor obţinute în urma studiului pentru a dezvolta un dispozitiv comercial care să poată fi pus la dispoziţia persoanelor cu sindromul Tourette", a comentat ea.

viewscnt