România trece din 15 mai de la starea de urgenţă la starea de alertă, chiar dacă epidemia de coronavirus va continua, însă restricţiile de deplasare ale persoanelor vor ridicate treptat, a anunţat luni preşedintele Klaus Iohannis, după o reuniune cu mai mulţi miniştri şi consilieri.
România se află în stare de urgenţă din 16 martie, când preşedintele a semnat primul din cele două decrete din cauza pandemiei de coronavirus.
"Starea de urgenţă nu va fi prelungită. Nu voi emite un nou decret pentru a prelungi starea de urgenţă şi, în acest fel, data de 14 mai este ultima zi în care mai avem stare de urgenţă. Începând din 15 mai, pentru a ţine epidemia sub control, vom intra într-o aşa-numită stare de alertă", a afirmat Klaus Iohannis.
Preşedintele a subliniat că epidemia de coronavirus SARS-CoV-2 nu se încheie în 15 mai, însă este nevoie de reluarea treptată a activităţii.
"Nu vreau să apară impresia că epidemia a trecut şi suntem într-o nomralitate. Din păcate, epidemia nu a trecut, (...) nu putem să spunem că boala a trecut. Însă, la un moment dat, trebuie să mergem mai departe şi acest mai departe se concretizează, ca formă de organizare, trecând de la starea de urgenţă la la starea de alertă", a spus Iohannis.
Preşedintele a prezentat şi principalele schimbări pentru populaţie odată cu încetarea stării de urgenţă. Astfel, din 15 mai se vor redeschide cabinetele stomatologice, saloanele de coafură/frizerie şi muzeele, iar persoanele nu vor mai avea nevoie de declaraţii pe propria răspundere pentru deplasarea în interiorul localităţii - cu excepţia localităţilor plasate încă în carantină.
În schimb, populaţia va fi obligată să poarte măşti de protecţie în transportul în comun şi în spaţii publice închise. De asemenea, deplasările în afara localităţii vor fi în continuare restricţionate - vor fi permise cele în interes de serviciu sau pentru activitate fizică individuală, de exemplu.
Următoarele măsuri de relaxare vor fi decise odată la două săptămâni, potrivit preşedintelui.
"Indiferent ce auziţi la televizor, nu ştie nimeni până când durează această epidemie şi depinde de noi dacă aici, la noi în România, o controlăm mai bine sau mai puţin bine", a mai spus Klaus Iohannis.