UE alocă 100 milioane euro pentru cumpărarea de teste rapide de Covid-19 pentru statele membre

UE alocă 100 milioane euro pentru cumpărarea de teste rapide de Covid-19 pentru statele membre

Comisia Europeană va aloca 100 milioane euro pentru cumpărarea de teste rapide de Covid-19 pentru statele membre ale UE, a anunţat miercuri preşedintele Executivului UE, Ursula von der Leyen.

Suma va acoperi atât cumpărarea de teste rapide de antigen, cât şi distribuirea lor rapidă către cele 27 de state membre ale Uniunii Europene.

Înaintea unei videoconferinţe la care vor participa şefii de stat sau de guvern din cele 27 de state membre, Comisia Europeană a solicitat autorităţilor din statele din UE să ia măsuri mai ferme şi să îşi coordoneze strategiile de testare pentru a încetini extinderea epidemiei de Covid-19.

"Situaţia este foarte serioasă, dar încă putem încetini răspândirea virusului dacă fiecare îşi asumă responsabilitatea", a afirmat Ursula von der Leyen, citată de Reuters.

Multe state din UE, inclusiv România, au început să recurgă la testele rapide şi ieftine de antigen pentru a creşte capacitatea de testare ântr-un moment în care numărul de cazuri de Covid-19 creşte într-un ritm alarmant.

Testele de antigen sunt mai ieftine şi mai rapide decât cele RT-PCR, care sunt lucrate în laborator, dar au şi o rată de eroare mai mare.

viewscnt