Asociaţia Producătorilor de Medicamente Generice a solicitat miercuri liderilor partidelor aflate de guvernare, Liviu Dragnea şi Călin Popescu-Tăriceanu, printr-o o scrisoare deschisă, aplicarea unei formule diferenţiate de calcul pentru taxa clawback, pentru a preveni dispariţia tratamentelor ieftine din farmacii, relatează Agerpres.
"Ne adresăm dumneavoastră convinşi că este nevoie de o decizie politică pentru implementarea imediată a unor soluţii care să stopeze dispariţia medicamentelor ieftine din România şi să oprească declinul industriei locale producătoare de medicamente ", se arată în scrisoare.
Autorii scrisorii deschise consideră că situaţia este în prezent disperată, în condiţiile în care mii de medicamente cu preţ scăzut au început deja să lipsească din farmacii, iar aproximativ două treimi din acestea costă sub 25 de lei.
Medicamentele indicate sunt utilizate de peste 8,5 milioane de pacienţi, iar cele mai multe sunt fabricate în România.
“Mii de medicamente ieftine au dispărut de pe piaţă sau sunt gata să dispară şi sunt extrem de greu de găsit. Auzim în fiecare zi de criza medicamentelor generice ieftine utilizate în tratarea cancerului”, susţine asociaţia.
Producătorii din asociaţie consideră că principal cauză a dispariţiei medicamentelor este taxa clawback, prin care producătorii contribuie la finanţarea consumului de medicamente şi care se aplică în mod uniform şi medicamentelor scumpe şi celor generice, ieftine.
“Povara taxei face ca preţul de vânzare al medicamentului să ajungă mai mic decât costul de producţie. Această taxă are un impact cu mult mai mare asupra medicamentelor ieftine decât asupra celor scumpe!” arată scrisoarea deschisă.
Din cauza aplicării taxei la preţul de farmacie şi a sistemului reglementat de adaosuri comerciale, nivelul actual al taxei, de 24,1%, ajunge să reprezinte 34% din preţul de producător al unui medicament sub 100 de lei, potrivit asociaţiei.
“De exemplu, din preţul de producător al Cisplatin de 6,30 lei, taxa clawback ajunge să reprezinte 2,14 lei. Prin urmare, din cei 4,16 lei rămaşi, producătorul trebuie să acopere costul materiei prime (sărurile de platină), verificarea de calitate la locul de origine, transportul şi controlul de calitate în Uniunea Europeană, transportul în România. Mai poate fi acest medicament importat fără pierderi?", affirmă semnatarii scrisorii.
Asociaţia propune ca soluţie introducerea de către govern, prin ordonanţă de urgenţă, a unei formule diferenţiate de calcul a taxei pentru medicamente în funcţie de preţul de referinţă generic, concomitent cu controlul consumului prin introducerea de noi medicamente inovative scumpe doar în regimul de compensare prin contracte individuale cu fiecare producător.
"O astfel de soluţie nu ar avea niciun impact asupra bugetului, însă ar asigura o distribuţie echitabilă a sarcinii fiscale", susţine asociaţia.
În iunie, Asociaţia Română a Producătorilor de Medicamente a menţionat că taxa clawback a ajuns la 24,1% în primul trimestru al acestui an, fiind cu 60% mai mare comparativ cu acelaşi trimestru al anului 2016, fapt care a dus la retragerea de pe piaţă a sute de produse.